Puszcza Białowieska to przyrodnicze centrum Podlasia i zielone płuca Polski. Oferuje ciszę, spokój i możliwość podziwiania natury
w jej najlepszym wydaniu – gatunków roślin i zwierząt, które są niezwykle rzadkie. W Puszczy Białowieskiej z bliska zobaczysz majestatycznego żubra, tajemniczego wilka i dumnego orła. Wszystko to w otoczeniu prastarego lasu, który kryje w sobie tysiące historii i chroni najcenniejszych przyrodniczych skarbów naszego kraju. Naszym Gościom polecamy eksplorowanie najpiękniejszych zakątków puszczy. Poniżej najpopularniejsze i najciekawsze zakamarki Puszczy Białowieskiej i jej naturalne sekrety
 
Podzielony na dwie części – kompleks BPN i Rezerwat Ścisły. Kompleks Białowieskiego Parku Narodowego to miejsce z ośrodkiem i muzeum, a także budowlami, związanymi ze stojącym tu kiedyś Pałacem Carskim, m.in. bajowym dworkiem gubernatora grodzieńskiego. Naturalne piękno tego miejsca zobaczysz w Rezerwacie Ścisłym Puszczy Białowieskiej, który jest jednocześnie największą tutejszą atrakcją. Wejście tutaj – ze względu na dobro natury – wymaga towarzystwa wykwalifikowanego przewodnika. Podczas spaceru po rezerwacie dostrzeżesz rzeczy, na które normalnie nie zwracamy uwagi w lesie, posłuchasz odgłosów pradawnej puszczy, a być może będziesz mieć szczęście podejrzenia żyjącego tu ptactwa, saren i jeleni.
 
To właśnie dzięki istnieniu Puszczy Białowieskiej, w tej części Europy zdołał przetrwać jej największy ssak – żubr. To majestatyczne zwierzę to z pewnością największe bogactwo przyrodnicze naszego kraju, choć na koniec 2014 r. w polskiej puszczy żyło zaledwie ok. 520 żubrów, które pozostawały pod opieką Białowieskiego Parku Narodowego.
Rezerwat pokazowy żubrów
Pokazowa zagroda żubrów to miejsce, w którym mieszkańców puszczy możesz zobaczyć z bliska. Oprócz głównego bohatera zagrody, króla Puszczy Białowieskiej, żubra, przyjrzysz się tutaj żubroniom, wilkom, dzikom czy łosiom. Wizyta tutaj to wartościowa lekcja przyrody i 100-procentowa pewność, że spotkamy największego ssaka Europy z bliska – niemal na wyciągnięcie ręki.
 
Miododajny raj
Choć w Polsce dopiero wraca się do tradycji bartniczych, kiedyś Puszcza Białowieska była miejscem, skąd pozyskiwano miód od dzikich pszczół. Dziś powoli wraca się do tej tradycji, a pochodzące stąd miody są bogate w wartości odżywcze i mają lecznicze właściwości. W naszym sklepie Puszcza TO GO znajdziesz wyroby lokalnego bartnika i inne naturalne produkty.
Niezwykłe grzyby
Niezwykłe nie tylko dlatego, że rozwijają się bez światła i rosną bardzo szybko. Według naukowców, w Puszczy Białowieskiej występuje 1668 gatunków grzybów, z czego aż 190 to gatunki endemiczne (występujące tylko tutaj). Budzą one wielkie zainteresowanie w świecie nauki – grzyby z puszczy mogą być wykorzystywane w przyszłości w medycynie oraz przy produkcji żywności.
 
Podczas wizyty w Puszczy Białowieskiej można spotkać także sóweczkę. Zamieszkuje ona prastare lasy, ponieważ upodobała sobie dziuple opuszczone przez inne ptaki, w starych drzewostanach. W Polsce jest gatunkiem chronionym z uwagi na niską liczebność – ok. 1400-1800 par lęgowych. Sóweczka to nie tylko najmniejsza sowa Starego Kontynentu. Prowadzi też nietypowy dla sów tryb życia – jest aktywna i poluje w dzień.
 
W drodze z Hajnówki do Białowieży, na dużej połaci łąk, znajduje się kilkunastometrowa wieża. Nie jest to jednak zwyczajna konstrukcja pośrodku niczego. Pozwala ona zgłębiać tajemnice Puszczy Białowieskiej, a konkretnie to punkt obserwacyjny Orlika Krzykliwego. Te ptaki mogą wznieść się na wysokość nawet do 200 m, a następnie szybko i gwałtownie opaść na swoją ofiarę, by chwycić ją w swoje szpony. Jego imponujące skrzydła mają rozpiętość do 175 cm, choć on sam waży niewiele, bo niecałe 2 kg. Oprócz obserwacji orlika, to dobre miejsce do podziwiania rzeki Narewki w otoczeniu zielonych łąk i gęstej Puszczy Białowieskiej w oddali.
 
Punkt Puszczy Białowieskiej, które podobno ma niezwykłą aurę i energię. Na magicznej polanie niedaleko Białowieży znajduje się tablica, wyjaśniająca, że Miejsce Mocy to obszar o pozytywnym promieniowaniu, dzięki któremu szybciej się regenerujemy, czujemy się bardziej wypoczęci – lepiej się czujemy. Takich miejsc na mapie świata jest kilka i są to m.in. wyrocznia w Delfach, Machu Picchu czy piramida w Gizie. W Polsce jest jeszcze drugie Miejsce Mocy – kaplica na Wawelu. Legenda o niezwykłej aurze rozpoczęła się w 1990 r., kiedy kilku mieszkańców Białowieży, po odwiedzeniu polany poczuło przypływ energii, poczucia bezpieczeństwa. Naukowcy potwierdzili, że faktycznie w puszczańskim Miejscu Mocy jest zwiększona moc promieniowania elektromagnetycznego. Czy też poczujesz radość i lekkie zawroty głowy? Przekonaj się na własnej skórze!
 
W leżącej u wrót Puszczy Białowieskiej Hajnówce znajduje się kolejna wspaniała atrakcja – kolejka wąskotorowa. Kup bilet i rusz w drogę do puszczy. Tutaj możesz podziwiać gęsty las, pomniki przyrody i tunele, a także bajorka, łąki i kładki edukacyjne. Po ponad godzinnej podróży, na końcu trasy znajduje się malownicze jezioro Topiło z mostkiem, wiatami grillowymi i piknikowymi, a także karczmą serwującą lokalne przysmaki. Po godzinnej przerwie nad jeziorem, po drugiej stronie mostku trafiamy na drugą stację kolejki, skąd wracamy do Hajnówki.
Przejażdżka drezyną
Puszczę można odkrywać pieszo lub w sposób nietypowy – drezyną, którą turyści samodzielnie napędzają siłą swoich rąk. Porusza się ona po zabytkowej trasie i można nią odwiedzić najciekawsze zakamarki puszczy, m.in. słynne Miejsce Mocy
Od roku 2010 Puszcza Białowieska należy do spisu ostoi ptaków IBA prowadzonego przez BirdLife International oraz znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. To właśnie tutaj żyje na wolności największa populacja żubrów na świecie.
Puszcza Białowieska stanowi unikalny na skalę Europejską kompleks leśny, ponieważ jest ostatnim lasem nizinnym na tym kontynencie. Puszcza leży na granicy Polski oraz Białorusi i w całości zajmuje obszar ok. 1250 km², z tego w Polsce 580 km².